Antalya'nın İlk Melek Yatırım Ağı Kuruldu

Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent ile Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) arasında “ANSİAD Antalya Teknokent Melek Yatırım Ağı” için iş birliği protokolü imzalandı. Rektör Özkan, yatırım ağının iş fikirlerini ve sermayeyi buluşturacağını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent ile Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) arasında “ANSİAD Antalya Teknokent Melek Yatırım Ağı” için iş birliği protokolü imzalandı. Akdeniz Üniversitesi Senato Salonu'nda gerçekleştirilen törene Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülbin Arıcı, ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık Yargın, Genel Sekreter Ali Evren İmre, Antalya Teknokent Genel Müdürü Dr. İbrahim Yavuz, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. İmzalanan iş birliği protokolü ile Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği ile Antalya Teknokent Yönetici ve İşletici A.Ş.'nin girişimi ile ANSİAD Antalya Teknokent Bireysel Katılımcı Yatırımcısı Ağı'nın kurulması amaçlanıyor.

GENÇ GİRİŞİMCİLER İÇİN BULUNMAZ FIRSAT

Bireysel Katılımcı Yatırımcısı Ağı'nın Batı Akdeniz Bölgesinde bir ilk olacağını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Bireysel Katılımcı Yatırımcısı Ağı'nın çok önemsedikleri bir proje olduğunu söyledi. Özellikle genç girişimciler için bulunmaz fırsat olduğunu belirten Rektör Özkan “Üniversitemize ciddi katkısı olacak ve bundan sonra bir melek ağımız olduğu için firmalarımızın ciroları belli bir aşamayı geçtiği zaman buraya katkıda bulanacak ve genç atılımcılara bir ışık olacaklar. Bu anlamda bizi çok yakından ilgilendiriyor. Bu güzel proje için çok teşekkür ediyorum. İnşallah verimli bir protokol olur.” dedi.

FİKİRLER VE SERMAYE BULUŞACAK

Fikirlerin çok kıymetli olduğunu, kiminin fikri, kiminin sermayesi olduğunu ve önemli olanın bu ikisini aynı platformda buluşturabilmek olduğunu söyleyen Rektör Özkan, “Antalya bu tür yatırımlar için mükemmel bir lokasyon, Teknokent'e çok güzel firmalar çekmeye başladık. Umarım burası ikinci bir silikon vadisi olur. Bu yapılan iş sadece üniversite ya da ANSİAD'a yaramayacak önce Antalya sonra Türkiye'ye yarayacak bu anlamda çok kıymetli. Ne kadar önemli olduğunu önümüzdeki zamanlarda göreceğiz. Ben bunun büyük ivmeyle büyüyeceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ÜLKEMİZDE BİR MARKA

ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, “Bizim için önemli bir protokol. Şehrimizin iki tane önemli kurumu bir araya gelerek özellikle gençlere, girişimciliğe yönelik böyle bir protokol hazırlaması çok kıymetli. Akdeniz Üniversitesi hem kentimizde hem ülkemizde bir marka. ANSİAD Antalya ve Batı Akdeniz Bölgesinde kurumsallık adına gelinen noktada iş dünyasının çatı örgütü. Bu iki değerli kurumun bir iş birliği aslında başka iş birliklerimiz var. Ama bu noktada ayrı bir iş birliği içinde olmaktan dolayı çok mutlu oluyoruz. Yirmi senedir hem Üniversitemiz hem Antalya Teknokent çok önemli paydaşlarımızdan çok değerli katkılar yapıyorsunuz. Protokol, ANSİAD olarak stratejik plandaki hedeflerimize hem de iş fikri yarışmalarını ve sonucunu taçlandırmak gibi olacak. Bu açıdan bu protokolü imzalamamız çok değerli bizim için, çok teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun gençlerimiz için.” diye konuştu.

MELEK YATIRIM AĞI'NI ANLATTI

Antalya Teknokent Genel Müdürü Dr. İbrahim Yavuz ise ANSİAD Antalya Teknokent Melek Yatırım Ağı hakkında sunum gerçekleştirdi. Antalya Teknokent olarak gençleri desteklediklerini, kuluçka hizmetleri, ön kuluçka hizmetleri, TTO faaliyetleri sunduklarını ve şirketleştirdiklerini ifade eden Dr. İbrahim Yavuz, “Ama bir noktadan sonra bu girişimler yalnız bırakılıyor. İstanbul ve Ankara'daki melek yatırım ağını burada gençlerin istediği şekilde kuramamıştık. En büyük hedefimiz genç girişimci olarak hem akademik ve hem de teknokent hayatına başlayan biri olarak bunu gördük. devletin verdiği bütün desteklerde 200 bin, 300 bin de olsa bunun elinden tutulması gerektiğini gördük, esas iş fikri bu şekilde çıktı. Antalya'da tarım ve turizm çok önemli ama teknoloji bizim için çok kıymetli. Bu anlamda bu yolun açılmasına vesile olan Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen Özkan'a ANSİAD Başkanımız Akın Akıncı'ya teşekkür ediyorum.” dedi.

İMZALAR ATILDI

Girişimcilik ekosisteminin en güçlü tarafının üniversiteler olduğunu dile getiren ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık Yargın ise ANSİAD'ın 20 yıldan bu yana kentin girişimcilik potansiyelini hareketlendirebilmek için çok kıymetli faaliyetler yaptığını ve ana paydaşlarının Akdeniz Üniversitesi olduğunu söyledi. ANSİAD Antalya Teknokent Melek Yatırım Ağı lansmanı Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent ile Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) arasında karşılıklı atılan imza ile son buldu.

ANSİAD Antalya Teknokent Bireysel Katılımcı Yatırımcısı Ağı (ANSİAD Antalya Teknokent BKY Ağı) ile öncelikli Antalya ve Batı Akdeniz Bölgesi'nde (Antalya, Isparta ve Burdur) olmak üzere bölgesel yatırım ekosistemi kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılması, bölgesel yatırım ekosisteminin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, erken aşama teknoloji girişimlerini geliştirmeye yönelik yatırım fırsatlarının artırılması hedefleniyor.